Пам’ять загиблих Героїв Небесної Сотні вшанували виведенням нового сорту ірисів

У центрі Києва третього червня висадили особливий сорт ірисів. Його вивів селекціонер Геннадій Мамченко у пам’ять про тих, хто в революційну зиму 2014 року віддав своє життя за Україну. Назва сорту – “Героям Небесної Сотні”.

Символічно, що квіти висадили у місцях, де пролилася кров героїв на алеї Героїв Небесної Сотні (колишня вулиця Інститутська), так званому “п’ятачку смерті” та на території Михайлівського Золотоверхого собору, місці, куди зносили тіла загиблих і де відспівували їх під час подій Революції Гідності.

У цій символічній акції пам’яті взяли участь працівники Національного музею Революції Гідності, родичі героїв, селекціонери, члени Української Спілки Ірисів, громадські активісти. Також долучилася дослідниця життя Юрія Вербицького, Героя Небесної Сотні, Любов Прядко.

“Щира вдячність селекціонерам за таку дієву духовну підтримку. Присвятивши спеціальний сорт квітів нашим рідним та близьким, вони підживили, пожвавили пам’ять про них”, – говорить Наталя Бойків, дружина Героя України Володимира Бойківа, членкиня ГО “Родина Героїв “Небесної Сотні”.

Ідея назви сорту належить Українській Спілці Ірисів. Струнке суцвіття цієї вишуканої квітки спрямоване вгору, в небесну блакить, звідки душі героїв немов дивляться на багатостраждальну землю України.

“Події на Майдані сколихнули не лише мою родину, але і всіх членів Української Спілки Ірису. Саме тому на зборах Спілки  у 2014 році одноголосно було ухвалене рішення провести закрите голосування і надати назву “Героям Небесної Сотні” одному з перспективних гібридів. Це право набув ірис нашої селекції. Нехай ця квітка, розквітаючи навесні, нагадує про подвиг героїв на Майдані!” – говорить Геннадій Мамченко, завідувач відділу дендрології і плодово-ягідних культур Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України.

Перша клумба з ірисами Небесній Сотні з’явилася у 2015 році в Національному Ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України. У 2016 році цей сорт квітів також висадили перед банером Небесної Сотні у місті Прилуки. У вересні 2018 року в Гнідині на Київщині біля пам’ятника Юрію Вербицькому за ініціативи Марини Терентьєвої, голови громадського об’єднання “Українська Спілка Ірису”, висадили квіти, серед яких і сорт ірисів “Героям Небесної Сотні”.

“З давніх давен люди вшановували особливі події і особливих людей квітами. Чи то в радості, чи в смутку. В релігійній традиції іриси символізують стійкість, скорботу і страждання. Іриси Героям Небесної Сотні набувають нового смислу в сучасній свідомості – ці живі квіти означать місця української Голгофи, місця подвигу і безсмертя. Ми зворушені фактом появи цього сорту і можливістю його поширення як емоційної і вишуканої комеморативної практики”, – вважає Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності.

Найближчим часом планується уквітчати цим сортом пам’ятні місця і в інших регіонах України. Зокрема, цього літа клубні ірисів висадять на алеї Героїв Небесної Сотні в Обухові на Київщині та біля пам’ятника Героям Небесної Сотні у Миколаєві.

Світлини Богдана Пошивайла.