ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» започаткувала акцію “Мальви пам’яті”

23 травня 2019 року, у День героїв, у Києві відбулася акція «Мальви пам’яті», присвячена Героям Небесної сотні та воїнам російсько-української війни.

“Мальви пам’яті” – акція до Дня героїв, яку започаткували громадська організація “Родина Героїв “Небесної Сотні” та Національний музей Революції Гідності. Ініціатор акції виступив київський осередок ГО “Родина Героїв “Небесної Сотні”.

“Ружі-мальви в українській традиційній культурі відіграють особливу роль, уособлюючи Світове Дерево, Дерево Роду – символ зв’язку між світами предків, духів і живих. Тому їх як обереги висаджували вздовж парканів садиб  – тієї межі, що у земному житті відділяла світ своїх від світу чужих, вздовж того умовного кордону, що захищає від ворогів. Інваріант мальв – “калачики” з вікна української хати, які і понині зустрічаються в оселях українців – виконували функцію подвійної, внутрішньої межі. І мальви, і калачики слугували “захисниками” господи, бо, за народними повір’ями, саме у них оселялися душі предків – найпотужніші охоронці роду і давнини”, – пояснила символіку квітки фольклористка, мистецтвознавиця Мілена Чорна.

Цьогоріч акція відбулася вперше. Присвячена Героям Небесної Сотні та воїнам російсько-української війни. Сам День героїв вшановує українців, які поклали своє життя у боротьбі за свободу та незалежність країни. Заходи до Дня героїв активно проводяться з 2014 року. Однак цей день досі не є офіційним державним святом.

“Це так важливо шанувати пам’ять тих, завдяки кому живемо на своїй землі й щодня перемагаємо ворога! Наші загиблі Герої житимуть, доки будуть у наших спогадах та серцях. Пам’ятаємо їх великий подвиг і низько вклоняємось їм до землі за їхню мужність!” – наголосила Світлана Свіщенко, дружина Героя Небесної Сотні Ігоря Бачинського, кураторка акції та членкиня ГО “Родина Героїв “Небесної Сотні”.

Програмі заходів до Дня героїв передбачалось о 12:00 вшанування бійців російсько-української війни за участю родин героїв біля Стіни пам’яті Михайлівського собору. О 12:40 відбулося покладання квітів на алеї Героїв Небесної сотні за участю матерів і дружин загиблих на Майдані; о 14:00 – панахида біля каплички на алеї Героїв Небесної сотні.

“Сьогодні у пам’ятних місцях перехожі бачитимуть паперові квіти – мальви. Їх зробили родини  загиблих героїв. У такий спосіб ми не лише висловлюємо вдячність воїнам: тим, хто залишився живим і тим, кого вже немає, а й привертаємо увагу суспільства і влади до цього дня. Через карантинні обмеження проводимо цю акцію у вужчому колі. Хоча першопочатково вона задумувалася із залученням якнайширших аудиторій, розповсюдженням відповідних інформаційних флаєрів про історію цього дня і героїв, які обрали шлях служіння Україні, з проведенням майстеркласів, де діти створюють квітки, щоб потім покласти їх до стіни пам’яті чи на алею Героїв Небесної Сотні”, – розповіла Ольга Савенок, координаторка акції, завідувачка просвітницько-організаційного відділу Національного музею Революції Гідності.