Оголошено переможницю ІІ конкурсу, яка здобула Візднаку імені Олександра Капіноса

17 грудня у місті Кременець, у приміщенні старого корпусу Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка відбулося урочисте вручення другої Відзнаки імені Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса.

Відзнака втілюється в межах проєкту “Відзнаки Героїв”. Цей проєкт присвячений підтримці звершень у тих сферах, у яких працювали та якими захоплювалися Герої Небесної Сотні.

Відзнака імені Олександра Капіноса має на мені підтримати громадську діяльність активістів у селах і містечках із населенням до 15 тисяч мешканців, які прагнуть змін у своїх громадах та готові реалізовувати культурні, соціальні й екологічні ініціативи. 

Цього року в конкурсі освітньо-культурних проєктів перемогла Оксана Зубок, мешканка села Дроздівка Чернігівської області, тож вона отримала Відзнаку імені Олександра Капіноса. Переможницю нагороджено сертифікатом для реалізації проєкту в сумі 15 тисяч гривень, а Національний Центр Народної Культури Музей Івана Гончара надасть їй консультаційну підтримку при плануванні та втіленні проєкту. Психолог за освітою, вона вже рік працює директоркою місцевого будинку культури й очолює танцювальний колектив “Зоряна”.

“Я не є за освітою хореограф, але, переїхавши в село Дроздівка, влилася в культурне життя свого оточення, багато чого не вистачало, і чимось треба займатися молоді, – розповіла переможниця. – Культура завмирала, було два-три концерти на рік, і більше нічого не відбувалося. З 2017 я почала втілювати оцей проект – танцювальний колектив. Там танцюють із 6 до 33 років. Дітям вдалося вже побувати за кордоном. 

Оксана Зубок отримала в подарунок від мами Олександра Олени Капінос дідух. Мама розповіла, що це давня традиція в її батьківській родині, коли вона була маленька, проте тоді сама вона до ладу не розуміла її суті:

“Коли Сашко підріс і почав вивчати історію, в нашій сім’ї на Різдво завжди ставився Дідух. Хоч то ми мали навчити його, але самі навчилися від нього. Дідух ставиться на Святий вечір як подяка за те, що був хороший урожай, щоб був хороший урожай і наступного року. А ще на Святий вечір Господь відпускає душі на землю, ті душі приходять до нас якраз через дідух. Одного разу сідаємо ми до столу. І мій Сашко сідає і дмухає на стілець. Питаю: “Що ти робиш, синку?” Каже: “Здмухую душу, щоб не сісти на неї, щоб не образити її”. В нього була віра, що дійсно душі в цей Святий вечір святкують разом із нами. І вже шостий рік ми стараємося… Обов’язково стоїть тарілка, стоїть кружка… може, він прийшов…”, – пригадує Олена Капінос.

Оксана Зубок розповіла, що отримані кошти використає  на організацію фестивалю “Різдвяне диво”. 

“Ми зможемо запросити учасників із сусідніх районів, щоб популяризувати дійство Різдва, щоб відтворювати традиції колядування, щедрування, – зазначила Оксана. Хочеться розширювати це все, і бачити не лише свій, а й інші колективи”, – радіє переможниця.

Сама церемонія нагородження відбулася у форматі “діти-дітям”. Дівчина Сашка Капіноса Олена Котляр пояснила це інтересом малечі до свята під час минулорічного нагородження.

“Торік, коли ми нагороджували переможця Едуарда Крутька першою Відзнакою, після урочистого заходу племіннички Сашка, дітки, що були на заході запитували, коли буде ще таке свято. Вони надихнули нас на те, що цей другий захід ми підготували для учнів шкіл Кременеччини і надзвичайно раді бачили щасливі дитячі очі в цій залі!”, – розповідає Олена Котляр. 

На гостей свята чекали традиційні співи, танці та забави від дитячого фольклорного гурту “Орелі” під керівництвом Мирослави Вертюк. Валерій Гладунець навчив захоплених від дійства глядачів обряду кусання калити, що відбувається на Андріївських вечорницях. Всі разом вчилися танцювати народні танці, співати давні колядки та щедрівки з Тернопільщини. Глядачі познайомилися з незнаним для багатьох музичним інструментом – Андрій Ляшук виконав думу та давню колядку під супровід ліри.

“Відзнака – це не медаль або грамота, а це продовження справи Сашка, підтримка людей, які займаються тими справами, які були близькі Сашкові”, – зауважила Олена Котляр.

Від імені родин Героїв Небесної Сотні виступив зокрема Володимир Голоднюк, батько Устима Голоднюка. Він розповів про проєкт “Відзнаки Героїв”, також про іншу Відзнаку, засновану на честь наймолодшого Героя Небесної Сотні – мистецьку резиденцію імені Назарія Войтовича, яка уже виходить на міжнародний рівень: “Я вважаю, що Україну треба захищати на всіх фронтах, – зазначив пан Володимир, говорячи про культурну діяльність. – Якщо ми один із аспектів загубимо, це потім відчують наші рідні, діти”.

Валерій Гладунець нагадав, що Голоднюк є одним із найактивніших волонтерів, що допомагають українській армії та добровольчим батальйонам.

Завітав на захід також Едуард Крутько, переможець першої Відзнаки імені Олександра Капіноса. У своєму селі Козубівка, у родинній хаті, він заснував музей, що також слугує простором для культурного і мистецького руху. 

Організаторами Заходу по нагородженню Відзнакою стали Музей Революції Гідності, громадська організація “Родина Героїв «Небесної Сотні”, Національний центр народної культури Музей Івана Гончара та мистецьке об’єднання “Глечик”. 

Захід відбувся за підтримки фундації української громади Канади “BCU Foundation”, управління сім’ї та молоді Тернопільської обласної державної адміністрації, Кременецької міської ради, Кременецької районної державної адміністрації та Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка.

Дев’ять членів журі робили вибір між 12 кандидатами, що подали заявки на участь у конкурсі на здобуття Відзнаки.