У Травневому триває друга програма мистецьких резиденцій

На Тернопільщині триває друга програма Мистецької резиденції імені Назарія Войтовича

Яскраве суцвіття талановитої творчої молоді приїхало до Травневого. Минулої суботи, 2 червня, у Мистецькій резиденції ім. Назарія Войтовича під час відкриття другої програми мистецьких резиденцій шестеро молодих митців – переможців конкурсу – представили свою творчість місцевим мешканцям та гостям.

Серед них – арт-директор, засновник і дизайнер арт-майстерні Upcucling UA Анастасія Костенко, яка займається екологічними проектами та перетворенням старих, ніби нікому не потрібних, речей (відпрацьованих шин, труб, картонних коробок та ін.) на витвори мистецтва, меблі, інші цікаві речі для вжитку, і надихає на це інших. У своїй презентації молода мисткиня продемонструвала популярність такої творчості у світі, якою займаються уславлені арт-діячі, виконуючи з поліетиленових торбинок та інших відходів скульптури, інші шедеври, у які вкладають образне посилання людству про те, що планету не можна засмічувати і нищити своїм байдужим ставленням до неї.

Полтавчанка, цьогорічна випускниця Київського вишу Лариса Федоренко, яка займається художньою керамікою, показала свої цікаві твори, які демонструвались на різноманітних виставках, у тому числі і на виставці творів сучасного мистецтва у Братіславі. Секретами майстерності Лариса згодом охоче поділилася з усіма бажаючими під час майстер-класу: «Ручне ліплення веселого та функціонального посуду», який дівчина провела 5 червня у приміщенні Мистецької резиденції.
Дуже оригінальні твори, виконані у незвичному для пересічного глядача стилі, представила переможниця конкурсу киянка Альона Кузнєцова. Художниця займається абстрактним живописом, працює над вивченням гармонії кольорів, прагне виразити свої почуття і задум лише через фарби, без будь-яких конкретних форм. Захоплюється контемплятивним(споглядальним) живописом, який вивчала у школі контемплятивного живопису у Санкт-Петербурзі.

Були оригінальними у своїх виступах і молоде подружжя режисерів Юля та Павло Шпильови, учасники Гоголь-фесту, які показали свої непересічні відео-роботи та пообіцяли під час свого перебування у селі зняти фільм про Травневе, а 12-го червня навчити місцевих дітей створювати мультики – паперові історії.
Вразила своєю громадянською позицією та мистецькими роботами і звукорежисер Каріна Василенко, випускниця Національної академії керівних кадрів культури і мистецтва.
Загалом програма розрахована на два тижні. У планах організаторів ще провести 9 червня майстер-клас «Пленерна практика з елементарної геральдики, стереотипізації» (Олег Яриніч), 10 червня – майстер-клас «Керамічне панно, рельєф та фактура» (Валентина Беро), 13 червня – майстер-клас «Дерево життя», освоєння техніки петриківського розпису, який проведе художниця Тетяна Грицай.

Окрім цього, митці провели у Тернопільському кооперативному торговельно-економічному коледжі у Тернополі відкритий лекторій на тему «Креативні індустрії у публічному просторі» та «Воркшоп з планування публічного простору для вільного спілкування та творчих практик».
По завершенні програми організатори мають намір виставити зроблені учасниками майстер-класів роботи у залі Збаразького замку.
Заходи, передбачені програмою, яка поділяється на освітню та творчих майстер-класів, відбуваються за підтримки Тернопільської ОДА, ГО Родина Героїв Небесної сотні, ГО Конгрес Активістів Культури, організатор – громадська організація молодіжного розвитку «Міст».

Це уже друга програма, яка проводиться Мистецькою резиденцією імені Назарія Войтовича у Травневому. За рік її діяльності менеджер і основний рушій проекту киянка Людмила Ничай, до речі, уродженка Тернопілля, проробила титанічну роботу з залучення спонсорів, помічників та благодійників з різних міст та джерел. На благородну ініціативу створення та розвитку резиденції в честь героя Небесної сотні Назарія Войтовича відгукнулись і владні, і підприємницькі структури, і громадські організації та фонди. Серед спонсорів агрохолдинг «Мрія», МФ «Відродження» та інші. На облаштування приміщення Мистецької резиденції та інші заходи витрачено понад 230 тис. грн. За зібрані кошти активісти змогли розпочати ремонт та переоблаштування приміщення, поставити нові вікна, двері, купити піч для випалювання кераміки, сантехніку. У рамках проекту проведено чимало розвиваючих та мистецьких заходів на теренах району та області. Сьогодні партнерами проекту є Тернопільська обласна державна адміністрація, Збаразька РДА, Збаразька міська рада, НЗ «Замки Тернопілля», київська середня школа ім. Т. Шевченка, ГО «Вільні люди», благодійний фонд «Мрія», компанія «Агатсталь», пивоварня Опілля» та інші.

Водночас із заснуванням Резиденції розпочався збір бібліотеки, яка уже має чимало різноманітної літератури. Прийти і почитати цікаві книги, серед яких є найсвіжіші і найпопулярніші видання, може кожен бажаючий.

– Наш Назарчик, – відзначив директор Травневської школи Василь Оверко, – надихнув багатьох людей на створення такого проекту, його ім’я об’єднує їх усіх у добрій справі пропаганди і поширення мистецтва. Але усього цього не було б без рушія цієї справи – надзвичайної людини, менеджера проекту Людмили Ничай, а також батька Назара Юрія Войтовича, який буквально днює і ночує у будівлі резиденції, виконує усі необхідні ремонтні та оздоблювальні роботи. Такі люди вселяють впевненість у тому, що осередок культури у нашому селі має неабияке майбутнє.