ВІДЗНАКА ІМЕНІ ОЛЕКСАНДРА КАПІНОСА 2019

Громадська організація “Родина Героїв “Небесної Сотні”

Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара”

Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності

Мистецьке об’єднання «Глечик»


ВІДЗНАКА ІМЕНІ ОЛЕКСАНДРА КАПІНОСА

У пам’ять про Олександра, для втілення його мрій у життя, Громадська організація  “Родина Героїв Небесної Сотні” започаткувала Відзнаку імені Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса, в межах якої щороку проводитиметься конкурс проектів, тематика яких відповідає напрямкам його діяльності.

Олександр Капінос –  хлібороб, громадський діяч, організатор просвітницьких заходів для молоді, активний учасник Мовного Майдану та Революції Гідності.

Відзнака його імені підтримає громадську діяльність у селах і невеликих містечках, підтримає людей, чиї серця, як і серце Сашка, сповнені любов’ю до рідного. Коли він розповідав про історію України, співрозмовнику важко було не перейняти його захоплення! У майбутньому він мріяв бути вчителем історії для дітей, щоб виховувати повагу і гордість за свою країну. Олександр любив рідне своєю працею. Він вірив, що життя можна змінювати і людина вершить свій шлях сама. Відкривши для себе світ українських звичаїв і традицій, Олександр ділився ними з молоддю і започаткував у рідному селі проведення вечорниць та “вулиці”.

”Сама ідея “вулиці” в мене виникла після побаченого в музеї Івана Гончара у Києві. Здається, назавжди мені увійшла у пам’ять ця подія: сучасні хлопці і дівчата у вишиванках, справжні троїсті музики і нескінченні найрізноманітніші народні танці, ігри та забави… Як же можна встояти перед спокусою приєднатися?! Важко передати це відчуття радості… так, ніби душа поринула у інші світи… у справжність… Та, на жаль, такі заходи трапляються рідко і не скрізь… Та знаю одне: наше майбутнє – у наших руках! Кожен з нас сьогодні і всі разом можемо відродити наші традиції та звичаї, піднести їх та передати у майбуття!!! (Олександр Капінос, 2013 рік)

Тож щоб справа Героя продовжувалася, у 2019 році в межах Відзнаки оголошується конкурс на кращий освітньо-культурний проект, метою якого є зацікавлення та залучення дітей і молоді до дослідження, вивчення й збереження культурної спадщини українського народу – живих традицій, звичаїв, обрядів, народних танців, традиційного народного співу, гри на традиційних народних інструментах, фольклору, народних ремесел, а також підвищення обізнаності та залучення місцевих громад у цій сфері.

До участі в конкурсі запрошуються громадські активісти, вчителі, студенти із сіл, селищ та містечок України з населенням до 15 тисяч осіб.

Умовою здобуття Відзнаки є здійснення власних активних дій і сприяння формуванню  спільнот, здатних діяти заради поставленої мети у вказаних напрямках у селах і містечках, де проживають, або звідки походять учасники конкурсу на здобуття Відзнаки.

Подати заявки можна за встановленою формою з 01 листопада до 30 листопада 2019 року включно.

Втілення Відзнаки відбувається в партнерстві з Національним центром народної культури “Музей Івана Гончара”, Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні – Музеєм Революції Гідності, Мистецьким об’єднанням «Глечик»

Відзнака імені Олександра Капіноса була заснована громадською організацією  “Родина Героїв ”Небесної Сотні” у 2018 році в межах проекту “Відзнаки Героїв Небесної Сотні“ завдяки підтримці платформи “Велика ідея” та 162 доброчинців  України та світу і  Міжнародного фонду “Відродження”.

Минулого року переможцем конкурсу став студент Тернопільського медичного університету, родом із села Козубівка, що на Полтавщині, Едуард Крутько. Він отримав сертифікат на суму 15000 гривень для реалізації проєкту “Ой зійдімося, роде”, а Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара” надавав йому консультаційну підтримку в організації заходів. У своєму селі Козубівка, у хаті покійних дідуся та бабусі, у 2016 році він заснував етнографічний музей “Древо”. Хлопець веде постійну експедиційну діяльність, яка дозволила врятувати сотні безцінних зразків вишиваних речей, кераміки, фотографій, які часто пропадали в покинутих хатах і на горищах.

“Відзнака стала для мене шансом реалізувати давно задумане. Мені як звичайному хлопцеві з села це дозволило знайти друзів і наставників, та ще й у провідних музеях України. На мій сільський музей увагу звернула велика кількість людей”, – розповідає Едуард Крутько.

Проєкт-переможець “Ой зійдімося, роде” включав низку заходів: проведення експедицій Хорольським районом, під час яких було зібрано етнографічні матеріали; лекції для учнів рідної школи з етнографії; майстер-клас із графічного відображення свого родоводу, заняття з вишивання на уроках трудового навчання для відтворення орнаментів традиційного одягу; мистецький захід “Ой зійдімося, роде” у рідному селі у форматі “Ніч у музеї”.

Додаткові запитання пишіть у коментарях  на сторінці “Відзнака імені Олександра Капіноса” у мережі Фейсбук

Кадри з життя Олександра Капіноса

Членами Журі стали провідні етнографи, фольклористи, музеєзнавці, культурні діячі України, члени родини Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса та громадської організації “Родина Героїв “Небесної Сотні”:
Петро Гончар
Заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки художників України, художник і музеєзнавець. Генеральний директор Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”. Учасник всеукраїнських та міжнародних художніх виставок. Автор і керівник низки культурно-мистецьких проектів
Тетяна Пошивайло

Заслужений працівник культури України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, етнограф, мистецтвознавець, заступник генерального директора з наукової роботи Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”. Член Художньої ради при Департаменті культури КМДА з розгляду культурно-мистецьких проектів для реалізації у м.Києві, член Редакційно-художньої ради при Укрпошті з питань видання поштових марок, маркованих конвертів і карток України. Керівник низки культурно-мистецьких проектів, куратор мистецьких виставок. Автор книги “Козаки Мамаї”.

 

Сусанна Карпенко

Етноспівачка, викладач, композитор, керівник дитячого фольклорного гурту «Райгородок» та співкерівник фольклорного гурту «Божичі».

Наталка Хоменко

Викладач кафедри фольклористики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат філологічних наук за спеціальністю «фольклористика». Старший науковий співробітник відділу фольклору НЦНК «Музей Івана Гончара». Є співорганізатором та учасником різних мистецьких проектів та фестивалів. Дослідниця української традиційної культури, займається питаннями збереження національної культурної спадщини, вивчає традиційні культурні практики, їх регіональні особливості та специфіку відтворення автентичних зразків у вторинному середовищі. Керівник студентського фольклорного гурту «Роксоланія».

 

Ігор Пошивайло

Заслужений діяч мистецтв України, кандидат історичних наук, етнолог, музеолог, голова Київського Осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член ініціативної групи «Музей Майдану / Музей Свободи», генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, Фулбрайтівський стипендіат. Автор монографії “Феноменологія гончарства”. Куратор низки культурно-мистецьких і музейних проектів.

Валерій Гладунець

Ведучий сцени Майдану. Фольклорист, музикант. Лідер гуртів “Варйон” і “PoliКарп”. Є засновником та керівником школи традиційного співу “Бурса фольклору”. Куратор та ведучий різноманітних мистецьких заходів: традиційних народних свят, концертів, фестивалів, зокрема “Батурин-Фест”, “Шабля”, “Олевська Республіка”, “Карпатська Україна”

 

Мирослава Вертюк

Заслужений працівник культури України, фольклористка, заступниця генерального директора НЦНК “Музей Івана Гончара” з нематеріальної культурної спадщини, засновниця та керівниця дитячої фольклорної школи “Орелі”, членкиня Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури України, авторка та кураторка всеукраїнських та міжнародних проектів у сфері нематеріальної культурної спадщини.

 

Олена Капінос

Педагог із 35-річним стажем роботи, вчитель початкових класів, завідувачка школи. Мама Олександра Капіноса. Людина, завдяки підтримці якої продовжуються справи її сина.

 

Олена Котляр

Педагог, методист відділу навчально-виховної роботи Національного центру “Мала академія наук України”, тренер школи громадянської і волонтерської участі та патріотичного виховання “Агенти змін”, студентка Косівського училища прикладного і декоративного мистецтва ЛНАМ. Кохана дівчина Сашка Капіноса.

ПОЛОЖЕННЯ про Відзнаку імені Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса 2019

 

Заявка учасника Конкурсу

 

1. ЦІЛІ КОНКУРСУ

Громадська організація “Родина Героїв “Небесної Сотні”, усвідомлюючи велику роль Героїв Небесної Сотні у створенні нового морального порядку в Україні, заснувала Відзнаку імені Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса (надалі – “Відзнака“), в межах якої проводяться щорічні конкурси проектів на його честь.

Відзнака призначена підтримувати громадських діячів із сіл, селищ та невеликих містечок України, які тримають сьогодні «культурний фронт», пробуджують національну свідомість, здійснюють систематичні зміни у своїй громаді, реалізовуючи освітні, культурні, соціальні, екологічні ініціативи.

Відзнака була запроваджена у 2018 році в межах проекту “Відзнаки Героїв Небесної Сотні”, підтриманого суспільним збиранням коштів на платформі “Велика ідея” та Міжнародним фондом “Відродження”.

Партнерами у заснуванні та втіленні Відзнаки є Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара”, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні– Музей Революції Гідності, Мистецьке об’єднання «Глечик»

Відзнакою нагороджується переможець за результатами проведення конкурсу проектів.

2. УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСУ

Кожного року конкурс може оголошуватися за різними напрямками діяльності: залучення дітей та молоді до дослідження, вивчення й збереження культурної спадщини українського народу; вивчення історії рідного краю; формування екологічної культури; навчання здоровому способу життя, сприяння особистісному росту.

У 2019 році оголошується конкурс на кращий освітньо-культурний проект, метою якого є зацікавлення та залучення дітей і молоді до дослідження, вивчення й збереження культурної спадщини українського народу – живих традицій, звичаїв, обрядів, народних танців, традиційного народного співу, гри на традиційних народних інструментах, фольклору, народних ремесел, а також підвищення обізнаності та залучення місцевих громад у цій сфері.

До участі у конкурсі проектів запрошуються громадські активісти, студенти, вчителі з сіл, селищ та містечок із населенням до 15 тисяч осіб.

Окрім зазначених вимог щодо мети освітньо-культурних проектів, які можуть бути подані на конкурс – додаткових вимог до змісту, тематики, форми немає, і це є вільним вибором конкурсанта.

Під визначенням “проект” розуміється будь-яка діяльність, яка приведе до поставленої мети, яка має чіткий час початку і закінчення, перелік втілюваних заходів чи дій, перелік результатів, яких планується досягти.

Ініціатор (автор) проекту не обов’язково повинен виконувати проект в рамках діяльності зареєстрованої громадської організації чи іншої юридичної особи.

Учасниками конкурсу можуть бути громадяни України, які на момент подання заявки на участь досягли віку 18-и років.

Заявки приймаються як від окремих осіб, так і групові. У випадку подання заявки від групи осіб має бути визначений керівник групи.

Учасник конкурсу повинен мати досвід співпраці із різними партнерськими організаціями, залучення додаткових фінансових ресурсів, вкладання власних фінансових та інших ресурсів у реалізовані раніше проекти.

Ініційований проект учасника конкурсу повинен бути суспільно значущим, мати ознаки оригінальності, інноваційності, містити нестандартні підходи.

Учасники конкурсу заповнюють «Заявку учасника Конкурсу», посилання на яку обов’язково оприлюднюється у засобах з відкритим доступом до інформації (ЗМІ, сайтах).

При поданні заявки на участь у конкурсі учасники заявляють, що ніколи не виступали проти Незалежності України та її територіальної цілісності, і поділяють цінності Революції Гідності і європейського вибору України.

Учасники конкурсу беруть на себе відповідальність та зобов’язання не використовувати факт участі у конкурсі та отримання Відзнаки в політичних чи комерційних цілях.

Учасники конкурсу несуть особисту відповідальність за представлення на конкурсі правдивих, достовірних  відомостей. У випадку надання інформації, яка не відповідає дійсності, учасники конкурсу будуть дискваліфіковані та усунуті від подальшої участі в конкурсі.

3. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСУ

Для участі у Конкурсі необхідно у період  з 01 листопада 2019 року до 30 листопада 2019 року включно подати заявку учасника електронному форматі за спеціальною формою.

Заявка учасника Конкурсу

До заявки додається:

  • опис проекту у форматі PDF, DOC або DOCX. В описі проекту обов’язково повинна бути назва, термін виконання; опис запланованих видів діяльності, статті витрат на втілення проекту;
  • мотиваційний лист з обґрунтуванням важливості майбутнього проекту конкурсанта, його значення для місцевої громади та очікуваних результатів від його втілення, а також поясненням, що у житті й діяльності Олександра Капіноса надихає учасника конкурсу;
  • коротке резюме виконавця чи історію існування організації з описом попередньої громадської діяльності;
  • додаткові матеріали, які ілюструють попередню громадську діяльність, що відповідає темі Відзнаки (фото, відео реалізованих заходів, публікації про них у ЗМІ) . Додаткові матеріали можна завантажити на свій Google-диск і надати посилання для доступу для vydznaka.kapinos@gmail.com, або надати посилання на он-лайн ресурси (на публікації у ЗМІ, фото, тощо).

Визначення переможця проекту здійснюється конкурсною комісією, яка створюється рішенням Ради Громадської організації “Родина Героїв “Небесної Сотні”. До складу конкурсної комісії входять провідні етнографи, фольклористи, музеєзнавці, культурні діячі України, члени родини Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса та громадської організації “Родина Героїв ”Небесної Сотні”.  Кількісний та персональний склад конкурсної комісії затверджується щороку, але не може бути менший, ніж 5 осіб. Члени конкурсної комісії обирають зі свого складу Голову конкурсної комісії. У випадку рівного розподілу голосів членів конкурсної комісії під час голосування, голос Голови конкурсної комісії є вирішальним. Засідання конкурсної комісії є правомочним, якщо у ньому беруть участь не менше 2/3 від затвердженого складу її членів.

Конкурсна комісія працює на громадських засадах, отримує доступ і ознайомлюється із заявками учасників конкурсу та додатковими матеріалами та шляхом голосування визначає переможця Відзнаки, вшановуючи таким чином пам’ять всіх, хто віддав свої життя за Свободу України.

Громадська організація “Родина Героїв “Небесної Сотні” може використовувати конкурсні роботи учасників конкурсу в некомерційних цілях і без виплати грошової винагороди автору з обов’язковим зазначенням імені автора виключно для проведення соціальних рекламних кампаній, розповсюдження соціальної рекламної продукції; відтворення робіт для потреб Конкурсу і з метою його реклами, для показу по телебаченню, для розміщення в пресі, в інтернеті.

Встановлюються наступні етапи проведення конкурсу:

Перший етап – 01 листопада – 30 листопада 2019 року включно – відбувається прийом заявок;

Другий етап – 01 грудня – 06 грудня 2019 року включно – проводиться оцінювання заявок конкурсною комісією і підведення підсумків конкурсу, визначається переможець Відзнаки;

Третій етап – з 07 грудня – 16 грудня 2019 року включно (якщо інше не передбачено домовленістю організаторів і переможця Відзнаки) – відбувається укладання Угоди про виконання проекту і затвердження бюджету;

Четвертий етап – 17 грудня 2019 року – відбувається урочисте оголошення результатів конкурсу та нагородження переможця на спеціальному заході у м.Кременець – малій батьківщині Олександра Капіноса.

Втілення проекту переможця має відбутися у період з 18 грудня 2019 року до 10 березня 2020 року. За потреби терміни реалізації проекту переможця можуть бути змінені за погодженням організаторів конкурсу і переможця Відзнаки.

 

  1. ВТІЛЕННЯ ПРОЕКТУ-ПЕРЕМОЖЦЯ

За підсумками конкурсу визначається переможець, який нагороджується Відзнакою та бере на себе зобов’язання представити свій проект в рамках проведення заходів, присвячених вшануванню Героїв Небесної Сотні.

Громадська організація “Родина Героїв “Небесної Сотні” забезпечує покриття витрат на виконання проекту переможця в сумі 15 000,00 (п’ятнадцять тисяч гривень) гривень, включаючи всі податки і збори відповідно до чинного законодавства України.

Переможець отримує консультаційну підтримку (наставництво експерта) для подальшого втілення свого проекту та відповідну Відзнаку.

Між переможцем конкурсу (фізичною особою чи організацією – юридичною особою) і громадською організацією “Родина Героїв “Небесної Сотні” укладається Угода про виконання проекту.

Угода про виконання проекту укладається у відповідності з цим Положенням.

У випадку порушення умов участі, Угоди про виконання проекту, громадська організація “Родина Героїв “Небесної Сотні” приймає рішення про позбавлення звання «переможця Відзнаки». Переможець позбавляється всіх прав на Відзнаку та права на її використання з моменту повідомлення йому про це. Переможець вважається повідомленим про позбавлення таких прав з моменту надання йому письмового рішення про позбавлення всіх прав на Відзнаку та права на її використання. Повідомлення вважається таким, що було вручене переможцю, якщо воно було надіслане на поштову чи електронну адресу, яку переможець зазначав як свої контактні дані при заповненні заявки учасника Конкурсу, чи вручене особисто.

Громадська організація “Родина Героїв “Небесної Сотні” бере на себе зобов’язання всебічно підтримувати розповсюдження інформації про втілення проекту-переможця, сприяти його використанню в цілях вшанування Героїв України, залучати допомогу інших громадських організацій, місцевих і державних органів влади, державних закладів культури, меценатів.